تله شادمانی

? ذهن آگاهی چیست؟

✳️ وقتی ابتدا، کتاب #تله_شادمانی* را می نوشتم (در سال ۲۰۰۶)، تا اواسط کتاب، اصلاً کلمۀ «ذهن آگاهی» (Mindfulness) را مطرح نکردم، چون در آن زمان تقریباً هیچکس معنای آن را نمی دانست.

❇️ ولی خب، الان زمان تغییر کرده است. در دهۀ اخیر، انفجاری از علاقه نسبت به موضوع #ذهن_آگاهی به وجود آمده است، و الان اتفاقاً مسأله اینجاست که مردم فکر می کنند که دقیقاً معنای آن را می دانند، در حالی که واقعاً نمی دانند! به عنوان مثال، بسیاری از افراد فکر می کنند یک مدلی از مراقبه و مدیتیشن است، یا ریلکسیشن (آرام سازی بدنی)، یا تفکر مثبت است، و یا شاید یک تمرین مذهبی/معنوی، و یا شاید از مکتب بودیسم آمده، درحالیکه هیچکدام از این مواردی که ذکر شد، درست و دقیق نیست. بهتر است روشن کنیم که ذهن آگاهی دقیقاً چیست!

✳️ می توانیم بگوییم «ذهن آگاهی» مجموعه ای از ابزارهای روانشناختی است که سلامت، بهزیستی و کیفیت زندگی شما را ارتقا می دهد. ابزارهای مختلف بسیاری درون این مجموعه وجود دارند که هر کدام هدف مجزایی دارند.

? ابزارهایی وجود دارند که به شما در “تمرکز” و “انعطاف در توجه” کمک می کنند، اینکه توجهتان را روی فعالیتی آگاهانه بگذارید، و این کار را با شش دانگ حواستان انجام دهید.
?بخش دیگری از ابزارها هستند که به شما در “فاصله گرفتن” و “جدا شدن” از افکار آزاردهنده و ناکارآمدتان کمک می کنند.
?بخش دیگری از فعالیت ها به شما کمک می کنند که فضایی برای هیجاناتِ دردآورتان باز کنید و به آنها اجازه بدهید که از شما گذر کنند.
?قسمت دیگری از مهارتها شما را قادر می سازند که لذت ببرید، قدردان لحظاتتان باشید و میزان رضایتتان از #فعالیتهای_لذت_بخش را افزایش بدهید.

✳️ تمامی این مهارتهای مختلف یک عامل مشترک دارند: همۀ آنها توجه را در مسیر خاصی هدایت می کنند، همراه با نگرشی توأم با گشودگی، کنجکاوی، و #انعطاف_پذيرى.
“انعطاف پذیری” یعنی بتوانیم توجهمان را به هر جایی که به حالمان مفیدتر و سودمندتر است، متمرکز کنیم. این نقطۀ مفید و سودمند ممکن است در جهان درونی مان یعنی افکار و احساساتمان باشد، یا شاید در دنیای بیرونی باشد که از طریق حواس پنجگانه مان آن را ادراک می کنیم، همچنین ممکن است “توجه باریکمان” را درگیر خود کند، و یا “توجه گستردۀ مان” را. فرقی نمی کند روی چه چیزی تمرکز کنیم، افکار و احساساتمان، کلمات و اقداماتمان، یا جهان پیرامونمان! هدف ما این است که این کار را با گشودگی و کنجکاوی نسبت به همۀ آنچه توجه می کنیم، انجام دهیم.

✳️ پس ما می توانیم «ذهن آگاهی» را این طور تعریف کنیم: “مجموعه ای از مهارتهای روانشناختی که زندگی را غنی می کنند، و شامل توجهِ توأم با گشودگی، کنجکاوی و انعطاف پذیری است”.

* کتاب تله شادمانی اثری جذاب و شگرف از دکتر راس هریس می باشد، که خوشبختانه در ایران نیز ترجمه شده است، پیشنهاد می کنیم این کتاب را برای یکبار هم که شده، مطالعه کنید ?

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *