استاد محمدرضا شفیعی کدکنی

استاد #محمدرضا_شفیعی_کدکنی در نوزده مهر ۱۳۱۸ در کدکن از توابع تربت حیدریه در خراسان به دنیا آمد.

او هرگز به دبستان و دبیرستان نرفت و از آغاز کودکی نزد پدر خود (که روحانی بود) و مرحوم ادیب نیشابوری دوم به فراگیری زبان و ادبیات عرب پرداخت (در هفت سالگی تمام الفیه ابن مالک را از حفظ بود) و فقه، کلام و اصول را نزد آیت‌الله شیخ هاشم قزوینی فراگرفت. اما پس از مرگ شیخ هاشم قزوینی تا آخرین مراحل درس خارج فقه را نزد آیت‌الله میلانی خواند.

او به پیشنهاد مرحوم دکتر علی اکبر فیاض در دانشگاه فردوسی مشهد نام‌نویسی کرد و در کنکور آن سال نفر اول شد و به دانشکدهٔ ادبیات رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی و مدرک دکتری را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران گرفت.

در ۱۳۴۴ اولین مجموعه شعر خود با نام‌های زمزمه‌ها منتشر کرد. در ۱۳۵۰ با انتشار دفتر شعر “در کوچه‌باغ‌های نشابور” در عرصه شاعری به شهرت رسید. شفیعی از جمله دوستان نزدیک مهدی اخوان ثالث شاعر خراسانی به شمار می‌رود و دلبستگی خود را به اشعار وی پنهان نمی‌کند.

شفیعی کدکنی در ۱۳۴۸ از رساله خود با نام “صور خیال در شعر فارسی” با راهنمایی دکتر خانلری دفاع کرد و از آن سال تاکنون استاد دانشگاه تهران است. بدیع‌الزمان فروزانفر زیر برگهٔ پیشنهاد استخدام وی نوشت «احترامی است به فضیلت او».

او در این پنج دهه، چندسال را به عنوان استاد مدعو یا پژوهشگر در دانشگاه‌های آکسفورد، هاروارد، پرینستون و توکیو گذرانده است.

عرصه‌های دیگر فعالیت او، پژوهش تاریخی و ادبی و نیز تصحیح انتقادی متون است. تصحیحات او از بهترین نمونه‌های تصحیح انتقادی متن است، اسرارالتوحید، آثار عطار نیشابوری، مقامات و حالات ابوسعید، نوشته بر دریا (مقامات ابوالحسن خرقانی) از بهترین نمونه‌های تصحیح انتقادی متن در ادبیات فارسی هستند. تحقیقات او در زمینه “قلندریه” و “کرامیّه” اهمیت فراوان دارد.

موسیقی شعر، با چراغ و آینه، رستاخیز کلمات نام برخی دیگر از آثار مهم او هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *